OK
kimidaro

تولید دارویی (Pharmaceutical Production )

 

 این واحد با حدود  200 نفر پرسنل در سه بخش جامدات، محلول و سوسپانسیون بیش از 150 قلم محصولات مختلف دارویی مشتمل بر داروهاي گوارشي، قلبي و عروقي، اعصاب و روان، مسكن و ضدالتهاب، آنتي‌بيوتيك، آنتي‌ديابت و ... را در اشكال مختلف دارويي شامل انواع قرص‌هاي ساده و پوشش‌دار، آمپول تزريقي، كپسول، قطره و سوسپانسيون خوراكي  با رعایت کامل استانداردهای فارماکوپه‌ای معتبر تولید می‌کند.

وظايف كلي بخش تولید عبارتند از:

1- توليد كليه‌ محصولات شركت بر اساس برنامه زمان‌بندي ارائه شده توسط واحد برنامه‌ريزي.

2- ساخت محصولات مطابق با اصول GMP ، پرونده اصلي دارو (DMF )، دستورعمل‌هاي مربوطه و ارائه محصول با كيفيت مورد قبول فارماکوپه و یا CTD .

3- به کارگیری مناسب دستگاه‌ها، فضاها و منابع انسانی در جهت رسيدن به كيفيت مطلوب.

4- توجه به آموزش و افزایش آگاهی کارکنان در قسمت‌هاي مختلف توليد در موضوع‌های مورد نياز.

بخش تولید جامدات

بخش تولید جامدات دارويي شركت كيميدارو از بخش‌های مهم و اصلی شرکت است که توليد محصولات قرص و کپسول در آن صورت می‌پذیرد. اين بخش شامل قسمت‌های گرانولاسيون، پرس، روکش، فيلينگ كپسول و بسته‌بندی مي‌باشد.

گرانولاسيون: تولید گرانول در این قسمت با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته F.B.G.D و  هم چنین دو دستگاه  F.B.Dو مطابق با استانداردهای بین‌المللی انجام می‌شود. در اتاق بلندینگ (Blending ) این قسمت، عملیات ِبلند گرانول‌ها و آماده‌سازی محصولاتی که به روش D.C تولید می‌شوند، صورت می‌پذیرد.

پرس: تبديل پودر يا گرانول به قرص به وسیله پنج دستگاه پرس قرص مدل كيليان و فته انجام می‌شود.

روکش: عملیات روکش‌دار کردن (Film coating ) قرص‌ها، به وسیله شش دستگاه اكسلا کوتا و  دو ديگ دراژه در این قسمت انجام می‌شود.

فیلینگ کپسول : پرشدن کپسول ها در قسمت فیلینگ کپسول و به وسیله دودستگاه فیلینگ MG2 مدل 16سمبه انجام می شود. 

 

      بسته‌بندي:

 بسته‌بندی محصولات تولید دارویی توسط پیشرفته‌ترین دستگاه‌های بليسترينگ و كارتونينگ، با رعایت استانداردهای بین المللی و در بالاترین کیفیت انجام می‌شود.

دستگاه بليسترينگ و كارتونينگ B1260 وBEC300  كه از جدیدترین تكنولوژي دستگاه‌هاي بليسترينگ برخوردار است، مراحل بليسترينگ، دسته‌بندي و قرار دادن بليسترها به همراه بروشور در داخل جعبه را با سرعت بالا و در حد استانداردهای روز دنيا انجام می‌دهد.همچنین، دستگاه‌هاي بليسترينگ UPS1 وUPS4  از دیگر دستگاه‌های مستقر در قسمت بسته‌بندی هستند که امكان بليسترينگ محصولات مختلف را با سرعت بسيار بالا همراه با رعایت استانداردهای قابل قبول فراهم می‌نمایند.همچنین، وجود دو دستگاه کارتونر، از جدیدترین ماشین‌آلات مارکزینی ایتالیا در انتهای سیستم‌های بلیسترینگ UPS1 ، سیستم کارتونینگ اتوماتیک بسیار پیشرفته و با کیفیتی را رقم زده است.وجود اپراتورهاي آموزش‌ديده و ماهر جهت بسته‌بندي نهايي محصولات و همچنین حضور مداوم تكنیسين‌هاي فني جهت پشتيباني فني دستگاه‌ها و نیرو های مجرب کنترل حین تولید  از برترین ویژگی‌های واحد بسته‌بندي كيميدارو به شمار می‌آید.

          بخش توليد محلول

توليد محلول‌های تزريقي در شکل دارویی آمپول و محلول‌های خوراکی در شکل دارویی قطره خوراکی در بخش تولید محلول صورت می‌پذیرد.

محلول‌های تزريقي: در این بخش عملیات تولید در شش مرحله توزین مجدد، ساخت، فیلتراسیون استریل، فیلینگ پوکه‌ها ،کنترل ذره و بسته‌بندی نهایی انجام می‌شود.

 پس از توزین مجدد مواد اولیه تحویلی از انبار و انتقال آن‌ها به قسمت ساخت از طریق Passbox  (پس باکس)، عملیات ساخت بر اساس دستورعمل ساخت و  با استفاده از آب دو بار تقطیر دپیروژنه مورد تائید آزمایشگاه انجام می‌شود. پس از اتمام ساخت و فیلتراسیون، محلول از طریق تانک‌های ذخیره به دستگاه‌های فیلینگ متصل و عملیات فیلینگ تحت شرایط آسپتیک  اجرا می‌گردد. بعد از این مرحله، آمپول‌هایی که نیاز به اتوکلاو دارند به مدت بیست دقیقه در دمای 121 درجه سانتی‌گراد اتوکلاو شده و به اتاق کنترل ذره انتقال می‌یابند.

 در بخش کنترل، کلیه آمپول‌ها توسط دستگاه کنترل اپتیک از نظر حجم، وجود ذره و ضايعات داخل آمپول بررسي شده و پس از درج اطلاعات بر روي پوكه‌ها توسط دستگاه چاپگر، به انبار مياني انتقال می‌يابند تا پس از انجام آزمايش‌های فيزيكي، شيميایي وميكروبي و تائيد نهايي توسط آزمايشگاه به قسمت بسته‌بندي انتقال يابند.

قطره‌های خوراكي: ابتدا مواد توزين شده در انبار مواد اوليه، به اتاق ساخت انتقال مي‌يابد. عملیات ساخت محلول مورد نظر بر اساس دستورعمل ساخت محصول و با استفاده از آب ديونايز مورد تایید آزمایشگاه، انجام مي‌شود. پس از تائيد محلول ساخته شده توسط آزمايشگاه، محلول از فيلترهاي مخصوص عبور داده می‌شود، سپس به  تانك ذخيره  و بعد از آن به اتاق فيلينگ قطره انتقال می‌یابد. در این مرحله کنترل‌های حین تولید توسط آزمایشگاه،  برای کنترل حجم محتوایی شیشه‌ها با مقدار استاندارد انجام می‌شود. پس از تائيد آزمايشگاه،  فيلينگ (پرکنی) شروع می‌شود. در این مرحله شيشه‌های محتوی محلول كپ‌گذاري می‌شود و به صورت مکانیزه پس از چسبانده شدن برچسب و جت پرینت مشخصات بچ و تاریخ انقضاء بر روی آن، توسط كانواير به ميز بسته‌بندي هدايت مي‌شوند.

 

تولید پودر جهت تهیه سوسپانسیون خوراکی:

واحد توليد سوسپانسیون‌های خوراکی در سال 1388 در شرکت کیمیدارو راه‌اندازی گردیده است. برای احداث این خط تولید، از پیشرفته‌ترین تجهیزات و دستگاه‌های کمپانی ایتالیایی DOSA استفاده شده است. در این بخش، عملیات تولید در پنج مرحله توزین، ساخت، فیلینگ، کنترل و بسته‌بندی (اولیه و ثانویه) انجام می‌شود. کليه مراحل توليد اين فرآورده‌ها در محيطی مناسب که مطابق با اصول GMP طراحي و آماده شده است،  صورت می‌ پذیرد.